Studio Firan i Wnętrz Żory

Co lepsze do kuchni – rolety czy żaluzje?

Co lepsze do kuchni - rolety czy żaluzje
Spis treści

Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu. W końcu to tutaj pieczemy, gotujemy i spożywamy przygotowane posiłki. Czynności te pochłaniają wiele czasu, dlatego ważne jest, aby pomieszczenie było przejrzyste i dobrze oświetlone. Zatem osłony okienne w kuchni powinny zapewniać odpowiednią przepuszczalność promieni słonecznych do wnętrza. Jak w takim razie zaaranżować okna w kuchni? Co wybrać – rolety czy żaluzje?

Decydując się na aranżację okien w kuchni dobrze jest przeanalizować kilka kwestii związanych z doborem osłon. Poda uwagę warto wziąć kilka istotnych parametrów oraz elementów, m.in.:

  • łatwość utrzymania w czystości osłony
  • aranżacja wnętrza i kolor ścian
  • metraż pomieszczenia

Przygotowanie posiłków często wiąże się z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które osiadają na przedmiotach w kuchni, w tym także na osłonach okiennych. Z tego względu warto, aby były one łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Ponadto należy wziąć pod uwagę wystrój oraz aranżację wnętrza. Nie każda roleta czy żaluzja będzie pasować do każdej kuchni. Dlatego warto, aby osłony stanowiły dopełnienie kompozycji całego pomieszczenia. Dzięki temu uzyskamy harmonijną aranżację przestrzeni. Co zatem wybrać do kuchni – rolety czy żaluzje?

Aranżacja okna w kuchni – rolety

Rolety w oknach potrafią dodać wnętrzu odpowiedniego szyku oraz klasy. Fasonów jest wiele, dlatego istnieje szeroka gama możliwości wyboru i aranżacji. Rolety dobrze chronią przed nadmierną ilością światła słonecznego oraz idealnie zaciemniają pomieszczenie. Ponadto są stosunkowo łatwe w montażu oraz dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu sprawdzą się zarówno w przypadku okien dużych jak i małych. Najczęściej wybierane rolety do kuchni to:

  • Rolety z funkcją dzień noc – skonstruowane są z dwóch odmiennych materiałów, które ułożone są na przemian w poziomie. Dzięki temu umożliwiają łatwe dostosowanie poziomu nasłonecznienia według własnych potrzeb.
  • Rolety materiałowe – rolety materiałowe to prawdopodobnie najczęściej wybierany model osłon okiennych do kuchni. Jedną z ich największych zalet jest łatwość utrzymania w czystości. Poszczególne elementy rolety można w prosty i szybki sposób wyczyścić, dzięki czemu przez dłuższy czas mogą spełniać swoją funkcję.
  • Rolety rzymskie – stanowią rozwiązanie dla tych, którzy lubią eksperymentować z dekoracjami oraz wybierają niebanalne rozwiązania. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim oryginalny wygląd. Składają się ozdobnych falban lub fałdów. Takie ułożenie tkaniny tworzy efekt wyjątkowej kaskady. Dodatkową zaletą rolet rzymskich jest także możliwość ich uprania, dzięki czemu stanowią jednocześnie element dekoracyjny oraz praktyczny.

Okienne aranżacje – kiedy wybrać żaluzje?

Choć żaluzje mogą wielu z nas wydawać się pospolitym i niezbyt atrakcyjnym rozwiązaniem dla osłony okien to ich wybór wcale nie musi wiązać się prostym i banalnym designem. Obecnie producenci oferują nam przeróżne modele żaluzji, dostępne w różnych stylach i wariantach, które z pewnością w oryginalny sposób przyozdobią wnętrze wielu kuchni. Jednak, ze względu na charakterystyczną budowę i łączenie listewek w żaluzjach, decydując się na ich wybór musimy mieć świadomość tego, iż wymagają one sporo cierpliwości podczas czyszczenia.

Wybór osłon okiennych do kuchni nie jest łatwą sprawą, przede wszystkim dlatego, iż w dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz bombardowani różnego rodzaju roletami oraz żaluzjami dostępnymi w sklepach. Przy ich zakupie warto więc kierować się takimi kwestiami jak: praktyczność osłon, ich design oraz aranżacja i wystrój wnętrza.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.