Studio Firan i Wnętrz Żory

Czy warto moczyć firany przed praniem?

Czy warto moczyć firany przed praniem
Spis treści

Często zastanawiamy się czy moczenie firan przed praniem to dobry pomysł i rzeczywiście daje ono spodziewane efekty. Piękne, czyste firanki to istotny element wnętrza, a także wizytówka domu. Zależy nam zatem na ich wyglądzie. Zwykłe pranie nie zawsze daje pożądany wygląd. Firanki szybko szarzeją, niekiedy żółkną, bez wątpienia chcemy się szybko to zmienić. Świetną wskazówką jest metoda, aby namoczyć materiał przed praniem.

Jakie efekty daje moczenie firan przed praniem?

Moczenie firan przed praniem daje naprawdę wiele pozytywnych efektów. W przypadku mocno zakurzonych firan, łatwiej oddają kurz, brud i plamy w praniu dzięki wcześniejszemu namoczeniu. Firany, które pożółkły w wyniku działania dymu papierosowego lub oparów kuchennych stają się bielsze po zastosowaniu tego sposobu. Inną problematycznym aspektem dotyczącym firanek jest ich szarzenie. Przeciwdziałamy temu właśnie dzięki moczeniu w wodzie z odpowiednim dodatkiem. Także firanki wiszące przy wyjściu na balkon czy taras często brudzą się w bardzo mocnym stopniu, zależy nam więc na wypraniu naprawdę trwałych plam. Moczenie firan przed upraniem sprawdzi się zatem w każdym przypadku, w których chcemy poprawić wygląd naszych firan i przywrócić im nieskazitelny wygląd.

Metody na moczenie firan przed praniem

Istnieje kilka sposobów na moczenie firan przed praniem. W zależności od rodzaju firan lub pożądanego efektu, jaki uzyskujemy dzięki moczeniu, a następnie ich upraniu można wyróżnić poniższe metody.

  1. Przy zwykłym praniu, w którym chodzi tylko o ich odświeżenie i pozbycie się kurzu wystarczy je namoczyć na kilka godzin w letniej wodzie. Warto zostawić je na noc, a w przypadku mocnego zakurzenia wymienić wodę w zależności od potrzeby.
  2. Firanki, które zszarzały warto namoczyć w wodzie z dodatkiem soli. Nie stosujmy zbyt często tego sposobu, gdyż sól osłabia włókna materiału. Wystarczy wsypać ok. 10 dag soli na 2 litry wody.
  3. Kolejnym problemem dotyczącym firan jest ich żółknięcie. Aby temu przeciwdziałać moczymy je kilka godzin z dodatkiem sody oczyszczonej (taka sama ilość, jak w przypadku soli). Można dodać także niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Wybielać można także za pomocą wody z dodatkiem proszku do pieczenia, aspiryny czy mieszanki octu i sody.
  4. Zapachu dymu papierosowego także można pozbyć się przy pomocy moczenia, wtedy stosujemy świeżo wyciśnięty sok z cytryny, który jednocześnie wybieli firanki.
  5. Tłuste zabrudzenia warto przed moczeniem i praniem posypać mąką, która wchłonie tłuszcz. Jeśli w przypadku mocnych plam nie zadziałają powyższe sposoby, zostaje nam pranie z użyciem chemicznych środków wybielających z chlorem.

Aby zapobiec niszczeniu firan można dbać o nie już na etapie przechowywania. Należy pamiętać, aby przechowywać ich w ciemnym, suchym miejscu, aby nie były narażone na działanie promieni słonecznych. Podsumowując, moczenie firan w każdym przypadku przynosi wiele korzyści. Dzięki odpowiednim dodatkom do wody możemy osiągnąć różne efekty, o czym warto pamiętać podczas dbania o wizytówkę domu, jaką są czyste i pachnące firanki.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.