Studio Firan i Wnętrz Żory

Jak bezpiecznie prać firany ręcznie lub w pralce?

Jak bezpiecznie prać firany ręcznie lub w pralce
Spis treści

Jak bezpiecznie prać firany ręcznie lub w pralce?

Nie ma nic gorszego niż pobrudzone firanki! Chociaż nie trzeba ich prać bardzo często, warto znać skuteczne sposoby na przywrócenie dekoracjom dawnego blasku. Jeżeli zastanawiasz się, jak zabrać się za pranie firan, po prostu przeczytaj ten wpis.

Pranie firan nie takie straszne

Nie obawiaj się prania firan. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, żeby wyczyścić i odświeżyć dekoracje. Wybór odpowiedniej metody zależy między innymi od materiału, stopnia zabrudzenia, a nawet koloru firanek. Możesz zdecydować się na bezpieczne pranie ręczne lub wyprać firanki w pralce. Zawsze jednak warto rozpocząć od namaczania.

Na początku namaczanie

Przed wypraniem firanek, postaraj się namoczyć je przez około godzinę w ciepłej wodzie (max. 40 ºC). Jeśli są mocno zabrudzone, do wody dodaj delikatny detergent. Sprawdzi się na przykład specjalny proszek do firanek (np. Vanish), a jeżeli Twoje firanki są białe, możesz dodatkowo wykorzystać detergent z wybielaczem.

Do namaczania firan kolorowych zamiast proszku wykorzystaj płyn do prania. Taki środek jest delikatniejszy i nie spowoduje miejscowych odbarwień, tym bardziej że leżąc w misce lub wannie, materiał nie będzie się przemieszczał.

Co wtedy, gdy zabrudzenie jest bardzo silne? Jeśli firanki były pobrudzone tłuszczem, dymem papierosowym lub mają inne uciążliwe plamy, kilka razy wymień wodę, w której je namaczasz. Dzięki temu późniejsze pranie zasadnicze będzie znacznie bardziej efektywne.

Ręczne pranie firan – kiedy?

Pranie ręczne to najlepsza opcja, jeśli Twoje firany są uszyte z delikatnego materiału. Dotyczy to na przykład dekoracji haftowanych, lub wykonanych z lnu, tiulu albo bawełny. Te tkaniny raczej nie lubią się z pralką. Żeby zachować oryginalną fakturę, pierz je ręcznie. Jak to zrobić?

Nalej ciepłej (ok. 40ºC) wody do dużej miski lub wanny i rozpuść w niej odrobinę mydła lub delikatny detergent do firan. Następnie ostrożnie zanurz firanki. Pamiętaj, żeby w trakcie prania nie pocierać dekoracji. Wystarczy, że będziesz je delikatnie ugniatać. Woda z detergentem zrobi swoje i usunie zanieczyszczenia.

Podobnie możesz potraktować bardzo efektowne firanki z woalu. Żeby im nie zaszkodzić, najpierw namaczaj materiał w mieszance wody, proszku do prania i soli do firanek. Następnie wypierz dekorację w chłodnej wodzie z płynem do płukania. Dzięki temu szybko pozbędziesz się zabrudzeń, ale nie uszkodzisz tkaniny.

Jak przygotować firanki do prania?

Przed praniem firanki trzeba odpowiednio przygotować. To oznacza, że musisz z nich usunąć wszystkie dodatki, które mogą zniszczyć tkaninę lub uszkodzić bęben pralki. Uważasz szczególnie na ekrany, panele, usztywnienia i profile obciążające, które są montowane w tunelikach firan.

Jak bezpiecznie prać firanki w pralce?

Zawsze przed włożeniem firan do pralki, złóż materiał w kostkę. Jeżeli na firanach są dodatki (koraliki, frędzle, szelki lub guziki), zabezpiecz je woreczkiem z siateczki do prania. Podobnie zrób z troczkami lub szarfami do podpinania – dzięki temu materiał w bębnie pralki nie ulegnie skręceniu.

Uważaj na temperaturę! Bezpieczne pranie firanek w pralce jest możliwe, ale temperatura nie powinna przekraczać 30ºC. Producenci AGD dają użytkownikom opcję wyboru trybu „Pranie ręczne”, a niekiedy także „Pranie firanek. Po dodaniu łagodnego detergentu (proszku lub płynu do prania), po prostu włącz pralkę!

W trybie „Pranie ręczne” obroty bębna są wolniejsze, a cały materiał jest równomiernie namoczony. To najlepszy sposób na to, by prać firanki w pralce tak, żeby się nie pogniotły.

Jak rozwiesić firany po praniu?

Firany szybko wyschną, jeśli przewiesisz je przez tradycyjny stojak na pranie. Złóż je kilkakrotnie wzdłuż linii pionowych i ostrożnie ułóż. Dzięki temu unikniesz późniejszego prasowania. Nigdy nie składaj firan w kostkę, żeby nie pojawiły się na nich brzydkie zagniecenia.

A co z wieszaniem mokrych firan na karniszu? Ociekająca woda może zniszczyć podłogę. Co więcej, mokre dekoracje są ciężkie i mogą nawet wygiąć karnisz. Dlatego użycie zwykłego stojaka na pranie jest zdecydowanie lepszą opcją.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.