Studio Firan i Wnętrz Żory

Jak mierzyć rolety dzień-noc, by idealnie pasowały do naszego wnętrza?

Jak mierzyć rolety dzień-noc
Spis treści

Rolety dzień-noc cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością i trudno się temu dziwić, bo zapewniają fajny nastrój w pomieszczeniu, są tanie i można je zamontować samodzielnie. Zanim jednak zamówimy wymarzoną roletę, warto odpowiednio zmierzyć okno i odpowiednio dopasować rozmiar rolety. W jaki sposób mierzyć rolety dzień-noc, by dokładnie zakrywały światło okna i perfekcyjnie komponowały się z wnętrzem?

Wykonanie pomiaru może się różnić w zależności od wybranego typu rolety

W ofercie sklepów i firm zajmujących się produkcją rolet dzień-noc znaleźć można dwa podstawowe typy. Tak naprawdę wykonanie pomiaru zależne jest w dużej mierze od tego, na jaką roletę się zdecydujemy. Do wyboru mamy klasyczne rolety mini, które zasłaniają nie tylko szybę, ale również plastikowe listwy przyszybowe. Charakteryzują się one bezinwazyjnym montażem. Nie wymagają wiercenia, a całość opiera się o plastikowe zaczepy, jakie zahacza się o górną krawędź okna. Rolety mini dzień-noc wyposażone są przeważnie w „prowadnicę” w postaci żyłki rozpiętej pomiędzy górną i dolną krawędzią okna, która sprawia, że roleta stabilnie „trzyma” się okna nawet w momencie, gdy jest ono uchylone. Jest to o tyle ważne, że brak takiej prowadnicy sprawia, że w momencie otwarcia okna roleta odstaje od niego o kilkanaście centymetrów, co nie wygląda zbyt estetycznie i nie spełnia swojej funkcji.

Drugim typem są rolety w kasecie zapewniające większą estetykę i nieco trudniejszy montaż. Ich dużą zaletą jest ukrycie całego mechanizmu wewnątrz kasety. Idealnie zasłaniają one całe okno, bo pomimo tego, że nie maskują listw przyszybowych, posiadają specjalne boczne maskownice, które „trzymają” całą roletę wewnątrz otworu okiennego i pozwalają uniknąć wszelkich prześwitów.

Jak zmierzyć okno, na którym mają zostać zamontowane rolety dzień-noc?

Wiedząc jaki typ rolety dzień noc nas interesuje, możemy przystąpić do wykonywania pomiarów. Musimy pamiętać, że jest to czynność bardzo ważna, bo błędy popełnione na tym etapie mogą najnormalniej w świecie uniemożliwić poprawny montaż rolety. Duży prześwit pomiędzy roletą a oknem lub niemożność włożenia rolety kasetowej do środka otworu okiennego to tylko dwie konsekwencje, które narażą nas na spore straty finansowe.

W przypadku rolet dzień-noc w wersji mini musimy starannie zmierzyć nie tylko szerokość samej szyby, ale również plastikowych listw przyszybowych. Pamiętajmy, że roleta taka musi zasłaniać również listwy, bo dzięki temu niwelujemy prześwit, który byłby widoczny, gdyby roleta miała szerokość szyby. Kolejnym wymiarem, który będzie niezwykle istotny w przypadku takich rolet, jest wysokość całego skrzydła okiennego (cała rama), wysokość samej szyby oraz szyby wraz z listwami. Mając te wszystkie wymiary firma produkująca rolety dzień-noc idealnie dopasuje produkt do naszego okna, a my będziemy mogli przystąpić do bezinwazyjnego montażu. Warto pamiętać, że w przypadku posiadania okna bez listw przyszybowych, do szerokości dodajemy około 3 cm.

Zdecydowanie więcej osób decyduje się jednak na rolety w kasecie, a tutaj głównie liczy się szerokość i wysokość szyby wraz z uszczelkami. Pamiętajmy, że roleta kasetowa porusza się wewnątrz tej przestrzeni, warto więc ją dobrze wymierzyć, by mieć pewność, że wszystko będzie idealnie dopasowane. Oprócz tych wymiarów konieczne będzie podanie wymiaru szyby wraz z listwami przyszybowymi. Sam pomiar jest więc banalnie prosty, a wykonanie go nie powinno zająć nam więcej niż kilkanaście minut. Warto jednak dochować wszelkich starań, by przeprowadzić go jak najstaranniej.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.