Studio Firan i Wnętrz Żory

Jak umyć żaluzje aluminiowe?

Jak umyć żaluzje aluminiowe
Spis treści

Żaluzje aluminiowe są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, stosowanym w licznych aranżacjach. Oprócz stylowego wyglądu, zapewniają one precyzyjniejszą niż w przypadku rolet czy zasłon regulację ilości światła, które wpada do pomieszczenia przez okno. Jak każdy element wyposażenia, wymagają one jednak regularnego czyszczenia. Jak umyć żaluzje aluminiowe?

Dlaczego warto wybrać żaluzje aluminiowe?

Żaluzje aluminiowe dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach. Pozwala to na łatwiejsze dopasowanie ich do pomieszczenia, w którym mają zostać zamontowane. Rozwiązanie to jest stosowane nie tylko w nowoczesnych aranżacjach. Sprawdza się ono również w pokojach zaprojektowanych w stylu klasycznym. Wykorzystanie żaluzji aluminiowych pozwala na osłonienie wnętrza przed słońcem, z czym radzą sobie znacznie lepiej niż firany, a nawet rolety. Ponadto cechują się one najlepszą izolacją termiczną.

Żaluzje aluminiowe dostępne są w wersji z kasetą lub zasłoniętą górną rynną. Po podciągnięciu do góry, zajmują one mniej miejsca niż równie popularne żaluzje drewniane, co w wielu wypadkach jest dodatkowym atutem. Warto również wiedzieć, że żaluzje aluminiowe nie wymagają cotygodniowego czyszczenia. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, zachowując estetyczny wygląd, wystarczy umyć je raz na kilka tygodni. Wszystko zależy jednak od decyzji właściciela.

Aluminiowe żaluzje okienne mogą zostać wyposażone w przewodowy napęd zasilany elektrycznie. Drugim rozwiązaniem, które pozwoli je zautomatyzować, jest wybór napędu bezprzewodowego, którego montaż nie wymaga prac remontowych. Tego typu udogodnienia najlepiej sprawdzają się wypadkach, kiedy żaluzje aluminiowe są bardzo duże i ciężko sterować nimi manualnie.

Jak umyć żaluzje aluminiowe?

Czyszczenie żaluzji aluminiowych jest bardzo proste. Należy jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pozwolą uniknąć związanych z tą czynnością problemów. Chcąc jedynie przetrzeć żaluzje aluminiowe, warto skorzystać ze specjalnie zaprojektowanej do tego szczotki lub tej pomagającej w pozbywaniu się kurzu z mebli. W drugim przypadku należy zamknąć lamele żaluzji do dołu i przetrzeć je, po czym powtórzyć czynność, wcześniej odwracając lamele do góry. Proces ten trwa bardzo krótko i przynosi oczekiwane efekty.

Jak umyć żaluzje aluminiowe, na których wystąpiły większe zabrudzenia?

W tym celu najlepiej skorzystać ze ściereczki z mikrofibry. Warto pamiętać, że powinna ona być sucha. Używanie do tego celu mokrej lub wilgotnej szmatki nie jest dobrym pomysłem, gdyż po pewnym czasie lamele żaluzji aluminiowej zmatowieją. Z tego samego powodu nie należy również zdejmować ich z okien i moczyć w wodzie. Choć nie odkształcają się one w taki sposób jak żaluzje drewniane lub bambusowe, po tego typu zabiegach z pewnością nie będą wyglądać tak estetycznie jak wcześniej. Ponadto nie zaleca się używania detergentów. Ich wykorzystanie może mieć odwrotne od oczekiwanych skutki. Istnieją jednak specjalne płyny do czyszczenia żaluzji aluminiowych i innych powierzchni wykonanych z tego materiału, które mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.

Jak często myć żaluzje aluminiowe?

Zbyt częste czyszczenie żaluzji aluminiowych nie jest wymagane. Należy jednak robić to regularnie, aby nie zebrała się na nich warstwa kurzu, negatywnie wpływająca na domowników przebywających w pomieszczeniu. Wiedząc jak umyć żaluzje aluminiowe, proces ten można przeprowadzić bardzo szybko i bez komplikacji.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.