Studio Firan i Wnętrz Żory

Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany
Spis treści

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność. Ochraniają nas one skutecznie przed nadmiernymi promieniami słońca, a także przed natrętnymi spojrzeniami przechodniów. Jednak firany są również narażone na działanie kurzu i innych czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na ich wygląd. Wobec tego regularne pranie staje się koniecznością. Jednak na ile stopni prać firany, by ich nie zniszczyć?

Na ile stopni prać firany w pralce automatycznej?

Pranie firan w pralce automatycznej z pewnością jest dość szybkim i sprawnym sposobem na to, by pozbyć się z nich ogromnej ilości zabrudzeń i kurzu. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że firany są niezwykle delikatne i bardzo łatwo je uszkodzić poprzez nieodpowiednie pranie. Zatem na ile stopni i jak prać firany w pralce automatycznej? Otóż w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy mamy w pralce specjalny program do prania delikatnych tkanin. Jeśli tak, to problem rozwiązuje się samoistnie. Jeśli jednak nasza pralka nie oferuje takiego programu, wówczas musimy zadbać o to, by temperatura prania mieściła się w zakresie 30-40 stopni Celsjusza. Co więcej warto pamiętać o tym, że firany przed praniem należy dokładnie wytrzepać i namoczyć na co najmniej kilka godzin.

Niezwykle ważne staje się również wykorzystanie odpowiedniego środka do prania firan. Nie może być on zbyt silny, w momencie kiedy nasze firany wykonane są z delikatnego materiałów. Wówczas bardzo łatwo można uszkodzić ich strukturę. Jeśli jednak mamy firany welurowe, wówczas możemy zastosować nieco silniejszy detergent piorący. Pamiętajmy również o tym, że o wiele lepiej będzie zrezygnować z wirowania- podczas niego firany mogą się zaciągnąć bądź zbyt mocno pognieść. Po skończonym procesie prania, można je rozwiesić na świeżym powietrzu i pozwolić im wyschnąć w całkowicie naturalny sposób. W momencie kiedy pierzemy firany białe, możemy pokusić się o to, by dodać do pralki odrobinę środka wybielającego. Wówczas wydobędziemy ich śnieżnobiały kolor.

Na ile stopni prać firany w przypadku prania ręcznego?

Paradoksalnie okazuje się, że ręczne pranie firan może być dla nich o wiele bezpieczniejsze niż pranie w pralce. Jednak musimy przygotować się na to, że taki proces będzie o wiele bardziej żmudny i czasochłonny. W przypadku kiedy decydujemy się na ręczne pranie firan, musimy umieścić je na kilka godzin w wannie z wodą, z dodatkiem detergentu piorącego. Warto pamiętać, że temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, a środek piorący powinien być delikatny. Po kilkugodzinnym moczeniu, możemy spuścić wodę z wanny i ponownie napełnić ją wodą o temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Dopiero wtedy możemy przystąpić do ręcznego prania firan.

Warto wyposażyć się w rękawiczki, by nie zaciągnąć materiału w momencie ręcznego prania. Co więcej korzystajmy rozsądnie z proszku lub płynu do prania. Zbyt duża ilość środka piorącego może znacznie utrudnić pranie ręczne. Pamiętajmy także o tym, że firan nie wolno pocierać ani szarpać. Należy obchodzić się z nimi bardzo delikatnie i pod żadnym pozorem nie wolno ich wyżymać. Po zakończonym praniu ręcznym możemy rozwiesić je na suszarce nad wanną, tak by obciekły one z największej ilości wody, a dopiero po tym czasie możemy wywiesić je na zewnątrz i pozwolić im spokojnie schnąć. Zajmie to z pewnością dłuższy czas, ale nie odbije się negatywnie na wyglądzie firan.

Otóż w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy mamy w pralce specjalny program do prania delikatnych tkanin. Jeśli tak, to problem rozwiązuje się samoistnie. Jeśli jednak nasza pralka nie oferuje takiego programu, wówczas musimy zadbać o to, by temperatura prania mieściła się w zakresie 30-40 stopni Celsjusza.

W przypadku kiedy decydujemy się na ręczne pranie firan, musimy umieścić je na kilka godzin w wannie z wodą, z dodatkiem detergentu piorącego. Warto pamiętać, że temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, a środek piorący powinien być delikatny.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.