Studio Firan i Wnętrz Żory

W czym wyprać firanki, żeby były białe?

W czym wyprać firanki, żeby były białe
Spis treści

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób prać firanki, aby te były białe. Choć wydawać by się mogło, że jest to stosunkowo trudne zadanie, to jednak nic bardziej mylnego – bez problemu szarym firankom można przywrócić piękną, nieskazitelną biel. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy powinno się moczyć firanki?

Choć dostępne na rynku detergenty są wystarczająco silne, aby poradzić sobie z brudem, który osiadł na firankach, to jednak niekiedy zdarza się, że pranie nie przynosi oczekiwanego efektu – szczególnie, jeśli firanki są mocno zszarzałe. W takiej sytuacji warto zdecydować się na namoczenie ich przed praniem. Chcąc podjąć się tego zadania, należy przygotować wodę z dużą ilością soli, która powinna bez problemu poradzić sobie z brudem. Dobrze jest jednak podejść do namoczenia firanek w sposób ostrożny, bowiem jeśli te są bardzo delikatne, to w łatwy sposób mogą ulec zniszczeniu.

Ciekawostką dla niektórych może być fakt, że firanki kuchenne powinno się moczyć w wodzie z dodatkiem sody lub płynu do mycia naczyń – wszystko spowodowane jest tym, iż ich materiał stale narażony jest na opary tłuszczu. W ciężkich przypadkach można użyć jednego i drugiego naraz. Zakurzone firanki natomiast wystarczy jedynie namoczyć w zimnej wodzie.

Pranie firanek – w pralce czy ręcznie?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie materiały nadają się do prania i wirowania, a także suszenia w suszarkach automatycznych. Okazuje się bowiem, że większość firanek wymaga prania ręcznego z użyciem płatków mydlanych. Warto jednak wiedzieć, że nawet piorąc firany ręcznie, powinno się robić to wyjątkowo ostrożnie – materiału nie wolno ugniatać, a woda służąca do prania nie może być zbyt ciepła.

W przypadku, kiedy producent daje możliwość prania automatycznego, koniecznie należy pamiętać o wyborze właściwego programu, który musi być przeznaczony do prania tkanin delikatnych. W takim wypadku ma się pewność, że temperatura wody nie przekroczy 30 lub ewentualnie 40°C. Co ważne, firanek nie powinno się także odwirowywać na najwyższych obrotach – zaleca się, aby korzystać z 400 obrotów, bowiem wtedy firanki za bardzo się nie zagniotą. Niektóre pralki posiadają wbudowany tryb bez zagnieceń, który w takim wypadku byłby niezwykle użyteczny.

W czym wyprać firanki, żeby były białe?

Pranie firanek wcale nie jest trudnym zadaniem – nieco większą sztuką jest wyzbycie się ich pożółkłego lub szarego koloru. Okazuje się, że do uzyskania śnieżnobiałej bieli wcale nie trzeba używać wybielaczy. Równie dobrze poradzą sobie domowe, sprawdzone sposoby, takie jak na przykład wspomniane wcześniej użycie soli kuchennej. Chcąc wybielić firanki w taki sposób, należy rozpuścić 7 łyżek stołowych soli w 5 litrach wody, a następnie w takim roztworze umieścić tkaninę na kilkanaście minut. Oczywiście na końcu firanki należy wyprać.

Innym sposobem jest użycie proszku do pieczenia. Całą jego torebkę powinno się wsypać do podajnika pralki lub do miski z wodą i środkiem piorącym (w zależności, czy zamierza się wykonać pranie ręczne, czy użyć do tego celu pralki). Po namaczaniu firanki przez kilkanaście minut należy ją wyprać, a następnie dokładnie wypłukać. Aby odświeżyć materiał i uzyskać biały kolor stosuje się również ocet – do roztworu proszku i wody należy wlać pół szklanki octu, a następnie umieścić w nim firankę i moczyć przez około 15 minut. Na końcu, tak jak w poprzednich sposobach, należy ją uprać i rozwiesić do wyschnięcia. Co ciekawe, ocet jest szczególnie polecany w przypadku firanek satynowych oraz tych, które wyprodukowane zostały z tworzyw sztucznych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w osiągnięciu białego koloru firanek posiłkować się sodą oczyszczoną – ta stanowi bowiem jeden z najskuteczniejszych wybielaczy do prania firanek. W tym celu firanki trzeba zostawić w roztworze kilku litrów wody z 1 łyżeczką sody. Często do wybielenia firanek wykorzystuje się także sok z cytryny oraz amoniak. Ciekawą alternatywą jest też użycie skorupek jaj, które przed praniem firanki powinno się umieścić w lnianym woreczku, a następnie wrzucić do bębna pralki.

Jak się okazuje, sposobów na wybielenie firanek jest wiele, a ich zastosowanie nie powinno nikomu sprawić problemu.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.