Studio Firan i Wnętrz Żory

Jak wybielić stare, białe firany?

Jak wybielić stare, białe firany
Spis treści

Firany bez wątpienia obecne są w praktycznie każdym domu lub mieszkaniu. To dzięki nim możemy skutecznie zaaranżować przestrzeń okienną, ochronić się przed nadmiernymi promieniami słońca, a nawet przez zbyt ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Niemniej jednak o firanki trzeba odpowiednio dbać, by na przestrzeni lat i intensywnego użytkowania, nie straciły one swoich walorów estetycznych. Często zdarza się, że darzymy stare firany ogromnym sentymentem, a przez to chcemy dalej z nich korzystać. Tak więc jak wybielić stare, białe firany, by znów stanowiły ozdobę wnętrza?

Jak wybielić firany?- kilka podstawowych wskazówek

Każde, nawet najpiękniejsze firanki są niezwykle podatne na upływ czasu. W związku z tym szarzeją lub żółkną, a my skutecznie szukamy sposobu na to, by przywrócić im dawny wygląd. Otóż podstawą do zachowania odpowiedniej estetyki firan jest ich częste czyszczenie, a także unikanie prania mechanicznego w przypadku naturalnych materiałów. O wiele lepiej sprawdzi się pranie ręczne firan w wodzie z dodatkiem proszku do białych tkanin. W ten sposób można uchronić materiał przed zniszczeniem. Niezwykle istotny jest również sposób przechowywania firan. Należy je bowiem odpowiednio poskładać i złożyć do szuflady lub szafy. Powinny być one suche i osłonięte od światła słonecznego. By zapobiec szarzeniu firan, można również zawinąć je w cienki papier o niebieskim kolorze.

Wybielanie firanek w zależności od materiału

Wybielanie starych, białych firan tylko z pozoru może wydawać się niezwykle prostym zadaniem. Sposoby wybielania będą się bowiem różnić, w zależności od materiału, z którego zostały one wykonane. Zwykle dominującymi materiałami są bawełna i len, więc w przypadku tego typu firan nie warto zbytnio kombinować z proporcjami środków wybielających, a co więcej, nie warto również ryzykować wybielania domowymi sposobami. Najlepiej będzie zaopatrzyć się w specjalnie dedykowane środki chemiczne o działaniu wybielającym w postaci proszków lub płynów. Wówczas należy zastosować je w takiej ilości, jakie wskazał na opakowaniu producent.

Jak wybielić stare, białe firany domowymi sposobami?

Białe firanki to wizytówka domu i cieszą oczy nie tylko domowników, ale także i gości. Tak więc jak można wybielić stare, białe firany domowymi sposobami? Otóż można skorzystać z:

  • sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia- są to produkty ogólnie dostępne i mogą przyczynić się do poprawy kolorytu firan. Mają one bowiem właściwości neutralizujące kwasy, a także lekką żrącą formułę. By wybielić firany tym sposobem, należy do wnętrza pralki dodać łyżkę sody lub proszku do pieczenia, a następnie przeprowadzić tradycyjne pranie. Po wyjęciu firan, powinniśmy cieszyć się ich śnieżną bielą.
  • roztworu octu i soli kuchennej- jest to prosty i skuteczny sposób na wybielenie starych, białych firan. Po przeprowadzeniu prania zasadniczego, wilgotne firany należy namoczyć właśnie w roztworze soli kuchennej i octu. Roztwór powinien składać się z około 130 gramów soli i pół szklanki octu na 5 litrów wody. Firanki można pozostawić na całą noc, a następnie ponownie wyprać.
  • soku z cytryny- sok z cytryny, a także jego pochodna w postaci kwasku cytrynowego idealnie nadadzą się do wybielenia firan, nawet tych z delikatnego lnu. W ciepłej wodzie należy wówczas rozpuścić sok z cytryny- im więcej go dodamy, tym lepszy będzie uzyskany efekt- a następnie zamoczyć w tak przygotowanej mieszance firany na około 20-30 minut. Kolejno należy przeprowadzić pranie zasadnicze, po którym powinniśmy cieszyć się śnieżnobiałymi i odświeżonymi firanami.

Ostatnio na blogu

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.

czym są zasłony panelowe

Dowiedz się, czym są zasłony panelowe

Zasłony panelowe stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim, możesz nie tylko regulować światło wpadające do pomieszczenia, ale i stworzyć aranżację wokół okna. Czym jeszcze się