Studio Firan i Wnętrz Żory

Jak wybielić stare, białe firany?

Jak wybielić stare, białe firany
Spis treści

Firany bez wątpienia obecne są w praktycznie każdym domu lub mieszkaniu. To dzięki nim możemy skutecznie zaaranżować przestrzeń okienną, ochronić się przed nadmiernymi promieniami słońca, a nawet przez zbyt ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Niemniej jednak o firanki trzeba odpowiednio dbać, by na przestrzeni lat i intensywnego użytkowania, nie straciły one swoich walorów estetycznych. Często zdarza się, że darzymy stare firany ogromnym sentymentem, a przez to chcemy dalej z nich korzystać. Tak więc jak wybielić stare, białe firany, by znów stanowiły ozdobę wnętrza?

Jak wybielić firany?- kilka podstawowych wskazówek

Każde, nawet najpiękniejsze firanki są niezwykle podatne na upływ czasu. W związku z tym szarzeją lub żółkną, a my skutecznie szukamy sposobu na to, by przywrócić im dawny wygląd. Otóż podstawą do zachowania odpowiedniej estetyki firan jest ich częste czyszczenie, a także unikanie prania mechanicznego w przypadku naturalnych materiałów. O wiele lepiej sprawdzi się pranie ręczne firan w wodzie z dodatkiem proszku do białych tkanin. W ten sposób można uchronić materiał przed zniszczeniem. Niezwykle istotny jest również sposób przechowywania firan. Należy je bowiem odpowiednio poskładać i złożyć do szuflady lub szafy. Powinny być one suche i osłonięte od światła słonecznego. By zapobiec szarzeniu firan, można również zawinąć je w cienki papier o niebieskim kolorze.

Wybielanie firanek w zależności od materiału

Wybielanie starych, białych firan tylko z pozoru może wydawać się niezwykle prostym zadaniem. Sposoby wybielania będą się bowiem różnić, w zależności od materiału, z którego zostały one wykonane. Zwykle dominującymi materiałami są bawełna i len, więc w przypadku tego typu firan nie warto zbytnio kombinować z proporcjami środków wybielających, a co więcej, nie warto również ryzykować wybielania domowymi sposobami. Najlepiej będzie zaopatrzyć się w specjalnie dedykowane środki chemiczne o działaniu wybielającym w postaci proszków lub płynów. Wówczas należy zastosować je w takiej ilości, jakie wskazał na opakowaniu producent.

Jak wybielić stare, białe firany domowymi sposobami?

Białe firanki to wizytówka domu i cieszą oczy nie tylko domowników, ale także i gości. Tak więc jak można wybielić stare, białe firany domowymi sposobami? Otóż można skorzystać z:

  • sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia- są to produkty ogólnie dostępne i mogą przyczynić się do poprawy kolorytu firan. Mają one bowiem właściwości neutralizujące kwasy, a także lekką żrącą formułę. By wybielić firany tym sposobem, należy do wnętrza pralki dodać łyżkę sody lub proszku do pieczenia, a następnie przeprowadzić tradycyjne pranie. Po wyjęciu firan, powinniśmy cieszyć się ich śnieżną bielą.
  • roztworu octu i soli kuchennej- jest to prosty i skuteczny sposób na wybielenie starych, białych firan. Po przeprowadzeniu prania zasadniczego, wilgotne firany należy namoczyć właśnie w roztworze soli kuchennej i octu. Roztwór powinien składać się z około 130 gramów soli i pół szklanki octu na 5 litrów wody. Firanki można pozostawić na całą noc, a następnie ponownie wyprać.
  • soku z cytryny- sok z cytryny, a także jego pochodna w postaci kwasku cytrynowego idealnie nadadzą się do wybielenia firan, nawet tych z delikatnego lnu. W ciepłej wodzie należy wówczas rozpuścić sok z cytryny- im więcej go dodamy, tym lepszy będzie uzyskany efekt- a następnie zamoczyć w tak przygotowanej mieszance firany na około 20-30 minut. Kolejno należy przeprowadzić pranie zasadnicze, po którym powinniśmy cieszyć się śnieżnobiałymi i odświeżonymi firanami.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.