Studio Firan i Wnętrz Żory

Jaki materiał sprawdzi się na firany

Jaki materiał sprawdzi się na firany
Spis treści

Wszechobecnie panująca moda na stylowe aranżacje wnętrz sprawia, że w pomieszczeniu każdy element ma swoją wartość i miejsce. Każda rzecz musi być przemyślana i dokładnie zaplanowana, by wnętrze dobrze się prezentowało. Jednym z najważniejszych dodatków jest firana, która, dobrze dopasowana, może korzystnie odmienić wystrój. Firan na rynku jest stosunkowo dość sporo, jeśli chodzi o wybór. Zarówno pod względem materiału, wielkości, koloru i wzoru. Czym kierować się, wybierając firanę i jaki materiał sprawdzi się na firany najlepiej?

Z czego tkane są firany?

Wśród materiałów, z których wykonane są firanki wyróżnić można kilka rodzajów:

  • klasyczne firany żakardowe,
  • zwiewne firany tiulowe,
  • delikatne firany z woalu,
  • lekkie firany batystu,
  • połyskujące firany z organzy,
  • matowe firany z sable,
  • firana markizeta,
  • firana siatka.

Warto przybliżyć sobie charakterystykę poszczególnych tkanin, by uzyskać pożądany efekt wnętrza i nie być jednocześnie rozczarowanym wymogami pielęgnacyjnymi firan.

Firana do wnętrz jasnych

W pomieszczeniach bardzo dobrze oświetlonych, gdzie latem panują warunki wysokiej ekspozycji promieni słonecznych, można z powodzeniem postawić na firany, które delikatnie przyciemnią wnętrze swoją fakturą. W takim wnętrzu doskonale sprawdzą się firany z woalu, batystu czy markizety.

Firany z woalu

Dzięki swojej strukturze i mlecznobiałemu odcieniowi firana woalowa ograniczy mocne światło z zewnątrz. Firana ta często wybierana jest do takich miejsc, jak pensjonaty, hotele czy biura. Jej elegancki, klasyczny wygląd, pozbawiony wyrazistych splotów, daje gustowny efekt, upiększając przestrzeń w sposób naturalny. Warto też tutaj zaznaczyć, że woal jest tkaniną wymagającą szczególnej uwagi jeśli chodzi o pielęgnację. Nie może być poddawany zbyt wysokim temperaturom, a niektórzy nawet zalecają pranie ręczne w zimnej wodzie. Firana woalowa wymaga również prasowania, gdyż gniecie się podczas prania.

Przyjemnie rozpraszające światło firany z batystu

Piękne i zwiewne firany z batystu to propozycja do wnętrz dobrze oświetlonych. Batyst pięknie współpracuje w takich warunkach, dając efekt rozproszonego światła, czyniąc w pomieszczeniu niezwykłą atmosferę. Z dodatkiem błyszczącej srebrnej lub złotej nici lub połyskujących cyrkonii i kryształków doda pomieszczeniu oryginalnego wyglądu. Firany batystowe z dodatkami w postaci ażurowych paneli doskonale sprawdzą się w salonie, zaś te z lambrekinem w kwiaty pięknie zaprezentują się w kuchni. Batyst jest materiałem delikatnym, dlatego ulega zagnieceniom podczas prania i wymaga prasowania.

Markizeta

Firana markizeta w zależności od stopnia gęstości może zatrzymywać mniej lub więcej światła. Jej ogromną zaletą jest to, że nie wymaga prasowania i doskonale sprawdza się w pomieszczeniach typu salon czy w pokojach balkonowych. Markizeta polecana jest do pomieszczeń gościnnych, gdyż zdobiona gipiurą lub delikatnym wzorem geometrycznym bądź kwiatowym nadaje wnętrzu elegancji. To materiał, który bardzo dobrze układa się w oknie, dlatego tego typu firana będzie pięknie się prezentować w wersji maxi do podłogi.

Do ciemnych wnętrz

Kiedy w pomieszczeniu panuje półmrok lub zależy nam na maksymalnym zatrzymaniu wpadającego światła, warto postawić na firany o dużej przepuszczalności. Z pewnością należą do nich firany tiulowe, żakardowe czy siatki.

Modne przejrzyste firany tiulowe

Od kilku sezonów niezmiennie panuje moda na firany tiulowe. Charakteryzują się ciekawym wzornictwem i zachwycają efektem zwiewności i delikatności. W odróżnieniu od woalu, doskonale przepuszczają światło. Nadadzą się więc do pomieszczeń zacienionych, a także do pokoju dziecięcego. Tiul, jako tkanina niezwykle miękka, poddaje się upięciom, dzięki czemu łatwo z tego typu firanki stworzyć ciekawe stylizacje w postaci marszczeń lub kokonów spiętych fantazyjnymi klamrami.

Klasyczne firany żakardowe

Firany z żakardu to jedna z najdłużej panujących na rynku form. Dlatego kojarzona jest ze stylem tzw. babcinym. Ale dzięki nowoczesnemu wzornictwu sprawdzi się nie tylko we wnętrzach utrzymanych w starodawnym, klasycznym klimacie. Żakardowa firana jest niezwykle łatwa w użytkowaniu. Nie wymaga prasowania, gdyż, nawet mocno odwirowana, nie ulega zagnieceniom. Jej siateczkowa struktura stanowi o dużej przepuszczalności światła, dlatego sprawdzi się we wnętrzach o ograniczonym dopływie promieni słonecznych. Warto też wspomnieć, że jeśli wybierzemy firany żakardowe to musimy mieć czas na częste pranie firan, gdyż tkanina przyciąga kurz i pozostawiona w oknie na dłuższy czas, szczególnie w sezonie grzewczym, odwdzięczy się nieprzyjemnym szarzeniem.

Siatka do rustykalnych pomieszczeń

Firana siatka to niezwykle ciekawy rodzaj tkaniny, która doda charakteru i wpisze się we wnętrze o rustykalnym wyglądzie. Grubo tkane oczka nie wymagają specjalnych upięć i doskonale prezentują się w otoczeniu dodatków współgrających z naturą. Nie wymagająca prasowania, wygodna w użyciu firana będzie doskonałym pomysłem do wnętrza wypełnionego drewnianymi meblami w ciemnym brązie lub bordo.

Firana z organzy- na wysoki połysk

Niezwykle delikatna firana z organzy to propozycja na krótką wersję firanki do okna o średniej przepuszczalności światła. Charakteryzuje się wysokim połyskiem, dlatego dobrze się komponuje w wersji z kolorowym wzorem. Pod wpływem promieni słonecznych delikatnie się mieni i połyskuje, więc jest dobrym pomysłem do pomieszczeń o minimalistycznym wykończeniu, gdzie będzie cieszyć swoim efektem. Ponieważ organza jest niezwykle delikatnym materiałem, wymaga szczególnych warunków prania. Poddany wyższym obrotom wirowania ulegnie zaciągnięciom. Bez względu na rodzaj prania, zawsze wymaga prasowania.

Firana z sable- matowe wykończenie

Idealna do pomieszczeń, w których zależy nam na naturalnym świetle. Firana sable to wdzięczna matowa wersja firanek. Jej zaletą jest ciekawa faktura, która doskonale się układa. Dlatego nadaje się do tworzenia różnych efektów zdobień w postaci marszczeń i upięć. To trafiony pomysł zarówno w wersji długiej i krótkiej. Klasyczna bez dodatków pięknie wkomponuje się w stonowane wnętrze, z delikatnym haftem i kolorowymi zasłonami sprawdzi się w sypialni.

W wyborze odpowiedniego materiału firany nie należy się spieszyć. Ważne jest, by uzyskać pożądany efekt. Dlatego dobrze przemyślany pod każdym kątem zakup to gwarancja zadowolenia i satysfakcji.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.