Studio Firan i Wnętrz Żory

Dokąd powinny sięgać zasłony

dokąd powinny sięgać zasłony
Spis treści

Wiele osób, które planują zakup zasłon do swojego domu lub mieszkania zastanawia się, dokąd powinny sięgać zasłony. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż od ich długości zależy efekt, jaki uzyskamy dzięki nim. Zasłony pełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale również praktyczną, gdyż dzięki nim można zaciemnić pomieszczenie. Warto więc dowiedzieć się w jaki sposób dobrać optymalną ich długość.

W jaki sposób dobrać zasłony do wnętrza?

Do pomiaru długości zasłon najlepiej wykorzystać miarkę budowlaną, gdyż jest ona bardziej precyzyjna niż miarka krawiecka. Ułatwi to dokładną weryfikację tego, jaka ich długość będzie najbardziej optymalna. Najbardziej powszechny jest podział zasłon na krótkie, sięgające do parapetu oraz długie, czyli takie, które dotykają podłogi. Zasłony do parapetu są nadal dość popularne, ale powoli odchodzi się od nich na rzecz zdecydowanie dłuższych. Tkaniny mogą kończyć się 5-20 cm powyżej linii parapetu, co jest rozwiązaniem wybieranym zwłaszcza do kuchni oraz pokoju dziecięcego, czyli pomieszczeń, w których na co dzień korzysta się z parapetu. Są one także praktycznym rozwiązaniem tam, gdzie mieszkają zwierzęta domowe. Można zdecydować się także na zakup zasłon dłuższych, czyli takich które kończą się tuż nad parapetem, jednak jest to zdecydowanie rzadziej wybierane rozwiązanie.

Jak zmierzyć długie zasłony?

Najbardziej eleganckim i klasycznym rozwiązaniem bez wątpienia są zasłony sięgające podłogi. Jeśli chcemy, aby kończyły się one tuż nad podłogą należy zmierzyć długość od górnej krawędzi karnisza, w przypadku zasłon na szelkach lub od połowy żabek. Najczęściej kończą się one 12 mm przed podłogą. Można wybrać także zasłony kończące się nieco wyżej, bo na wysokości 2 cm, co jest wskazane w pomieszczeniach, w których znajdują się grube dywany.

Wybierając modne i praktyczne zasłony na przelotkach do wyników pomiaru trzeba dodatkowo doliczyć około 3 cm, aby ich ostateczna długość był zgodna z oczekiwaniami. Jeśli chcemy zestawić zasłony z firankami to trzeba mieć na uwadze to, aby firany były nieco krótsze. Dzięki temu razem będą doskonale się komponować.

Kiedy warto wybrać zasłony opadające na podłogę?

Długie zasłony opadające na podłogę jeszcze do niedawna były kojarzone głównie z eleganckimi salonami prezentowanymi w czasopismach. Były elementem bogato zdobionych, luksusowych wnętrz. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na to, aby to właśnie takie zasłony umieścić w swoim domu czy mieszkaniu. Ze względu na ich przyciągający uwagę wygląd nadają się one przede wszystkim do dużych salonów. Wybierając tego rodzaju zasłony trzeba podczas mierzenia dołożyć do ich długości zapas wynoszący 10-15 cm. Dzięki temu ich dół będzie ładnie układał się na podłodze.

Wybierając bardzo długie zasłony należy pamiętać, aby zapas nie był większy niż 20 cm, gdyż spowoduje to, że tkanina będzie nieestetycznie się marszczyć, co wywoła odwrotny do zamierzonego efekt. W przypadku ciężkich i grubych materiałów zapas ten może być nieco mniejszy. Decydując się na takie zasłony pod uwagę trzeba wziąć także to, że mogą one zbierać kurz, a odkurzenie podłogi pod nimi wymaga ich podniesienia.

Jak dobrać szerokość zasłon?

Jeśli wiemy już dokąd powinna sięgać wybrana przez nas zasłona musimy zastanowić się nad ich szerokością. Wymiar ten wpływa nie tylko na to, czy będą one praktyczne, ale także na ich wygląd. Szerokość zasłon musi być odpowiednio dobrana do długości karnisza. Jego długość mierzy się bez ozdób, jakie bardzo często znajdują się na końcach. Otrzymany wynik pomiaru najczęściej mnoży się przez dwa, co pozwala określić jaka szerokość zasłon będzie najbardziej optymalna. Jeśli jednak chcemy, aby tkanina było bardzo mocno marszczona należy zwiększyć tę szerokość. Dzięki temu będą one nie tylko pięknie wyglądały na oknie, ale także w razie potrzeby będzie można zasłonić nimi okno. Wybierając tkaninę na zasłony trzeba pod uwagę wziąć przede wszystkim charakter pomieszczenia, w jakim będą zawieszone oraz jego wielkość, gdyż ciężkie tkaniny najlepiej wyglądają w przestronnych wnętrzach, a do mniejszych lepiej wybierać bardziej zwiewne i delikatne.

Ostatnio na blogu

Jakie są rodzaje listw dekoracyjnych

Powiązane wpisy: Dokąd powinny sięgać zasłony Jakie zasłony do białych ścian? W czym wyprać firanki, żeby były białe? Na ile stopni prać firany?

Na ile stopni prać firany

Na ile stopni prać firany?

Firany to z pewnością niezbędne wyposażenie każdego salonu lub sypialni. To właśnie one stają się nietuzinkową i oryginalną ozdobą wnętrza, a dodatkowo zapewniają nam prywatność.